Aktualności

„AKTYWNY I BEZPIECZNY SENIOR” Z KOMENDĄ POWIATOWĄ POLICJI W KAMIENI POMORSKIM

W poniedziałek (27.11.2017r.) asp. szt. Rafał Bardyn spotkał się z seniorami z miejscowego „Klubu Seniora”. Podczas warsztatów wyświetlone zostały filmy, na podstawie których policjant tłumaczył osobom starszym, jak powinny zadbać o swoje bezpieczeństwo i postępować w sytuacji zagrożenia.

Na spotkanie z asp. szt. Rafałem Bardynem przybyło bardzo liczne grono kamieńskich „Aktywnych i Bezpiecznych Seniorów” – wszyscy zainteresowani byli poruszaną tematyką.

W trakcie warsztatów funkcjonariusz kolejno wyświetlał filmy i wyjaśniał, jakie jest ich przesłanie. Tłumaczył między innymi metody działania oszustów („na wnuczka”, na policjanta” itp.), którzy często podają się za członków rodziny lub ludzi godnych zaufania i krzywdzą w ten sposób starsze, bezradne osoby. Uwrażliwiał seniorów na fakt, że nie każda osoba jest tym za kogo się podaje, a „DOBRE INTENCJE” w konsekwencji mogą doprowadzić do wielkiego nieszczęścia.

Mundurowy opowiedział także o niezwykle istotnej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przypomniał, że:

  • niezastąpionym elementem, który ułatwia prowadzenie pojazdu są dobrze dobrane okulary;
  • biorąc leki należy upewnić się, że nie powodują one żadnych efektów ubocznych (opóźnienie reakcji, senność i inne);
  • przez ulicę należy przechodzić tylko i wyłącznie w miejscu do tego wyznaczonym;
  • należy nosić odblaski. Ułatwiają one kierowcom zauważenie pieszego. Fakt ten w istotny sposób przekłada się na wzrost poziomu bezpieczeństwa tych ostatnich.

W trakcie spotkania funkcjonariusz odpowiedział na wszystkie nurtujące seniorów pytania, a następnie rozdał im ulotki informacyjne i breloczki alarmowe – urządzenia te mają funkcję alarmu. W razie niebezpieczeństwa czy zagrożenia wyciąga się specjalną zawleczkę. Wówczas breloczek emituje głośny dźwięk o sile 90-100 decybeli (sposób działania breloczka prezentuje zamieszczony poniżej film).

*Projekt Bezpieczny i aktywny senior współfinansowany ze środków Wojewody Zachodniopomorskiego w ramach programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017.

A.B.

Ładowanie odtwarzacza...