FAŁSZYWY ALARM - MANDAT - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Kamieniu Pomorskim

Aktualności

FAŁSZYWY ALARM - MANDAT

Stosunkowo często na numer alarmowy (997) dzwonią osoby, które blokują linię. Nie zdają sobie sprawy, że w tym czasie ktoś inny może naprawdę potrzebować pomocy policjantów. Takie zachowanie wiąże się jednak z konsekwencjami prawnymi.

Wielokrotnie zdarza się, że osoby dzwoniące na numer alarmowy, zwracają się do policjantów ze sprawami, które tak naprawdę nie wymagają ich interwencji. Głuche telefony, żarty, chęć „wygadania się” – takie połączenia bardzo często niepotrzebnie blokują linię alarmową. Przed wykonaniem połączenia warto zastanowić się czy sprawa, z jaką dzwonimy wymaga udziału stróżów oprawa.

O tym, że bezpodstawne wezwanie Policji skutkuje konsekwencjami prawnymi przekonała się mieszkanka gminy Kamień Pomorski. Kobieta poinformowała, że pod jej dom ma zostać podłożona bomba. Policjanci bardzo poważnie potraktowali zgłoszenie. Jednak kiedy przyjechali na miejsce, nie potwierdzili go. Okazało się, że był to głupi żart. W związku z bezpodstawnym wezwaniem patrolu kobieta została ukarana mandatem karnym w wysokości 500 zł.

„Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadzają w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych” (art. 66 § 1 Kodeksu wykroczeń).

A.B.