Kolejni nietrzeźwi kierujacy
Mimo wielu apeli kamieńscy policjanci wciąż zatrzymują nietrzeźwych kierujących na drogach powiatu. W miniony weekend zatrzymano troje nietrzeźwych uczestników ruchu. Rekordzista miał 1,5 promila w wydychanym powietrzu. Tym wszystkim, do których jeszcze nie dotarły apele i ostrzeżenia, policjanci przypominają konsekwencje karne tej nieodpowiedzialnej i bardzo niebezpiecznej decyzji.
W miniony weekend br. na drogach powiatu kamieńskiego zatrzymano nietrzeźwego kierującego pojazdem marki Fiat Marea. Kierujący to 45-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu Stargard. Mężczyzna został poddany badaniu na zawartość alkoholu z wynikiem 0,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości kierującemu zatrzymano prawo jazdy. Za popełniony czyn mężczyzna będzie musiał stanąć przed sądem, grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.
Kilka godzin później zatrzymano kolejnych dwóch kierujących rowerem. W Międzyzydrojach na ul. Nowomyśliwskiej policjanci drogówki zatrzymali do kontroli kierującego rowerem, 43 -letni mieszkaniec został przebadany na zawartość alkoholu z wynikiem 1,5 promila w wydychanym powietrzu, z kolei w Kamieniu Pomorskim zatrzyamny do kontroli kierujacy rowerem 21- latek kierował w stanie nietrzeźwości z wynikiem 0,6 promila w wydychanym powietrzu. Za popełniony czyn sprawców ukarano mandatem karnym.
PRZYPOMINAMY:
Jeszcze do niedawna kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) uznawano za przestępstwo. Schwytanych cyklistów sądzono na podstawie art. 178a § 2 Kodeksu Karnego, skazując ich na karę grzywny, ograniczenia wolności lub nawet więzienia. Oprócz tego, sądy obowiązkowo orzekały wobec nietrzeźwych rowerzystów zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 10 lat. Zakaz mógł dotyczyć zarówno rowerów, jak i wszelkich innych pojazdów.
Zmiany w taryfikatorze, które weszły w życie 11 kwietnia br., nie wprowadzają istotnych zmian w tej kwestii. Jedyna nowość to wprowadzenie do taryfikatora konkretnych kar za wykroczenia polegające na kierowaniu rowerem po użyciu alkoholu (między 0,2 promila a 0,5 promila we krwi) oraz pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila we krwi). W pierwszym przypadku cyklista zapłaci od 300 do 500 zł, w drugim – 500 zł.
Kierownie pojazdem mechanicznym : Stan powyżej 0,5 promila stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do 10 lat. Za spowodowanie wypadku po pijanemu grozi nawet do 12 lat. Jeśli zaś w wypadku są ofiary śmiertelne lub ktoś doznał trwałego kalectwa, kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia do 15 lat.
Punkty karne:
Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu, grozi utrata 10 punktów. Tyle samo traci się w przypadku nie udzielenia pomocy ofiarom wypadków. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego grozi 6 punktów karnych.