Aktualności

Przedświąteczne działania policjantów ze Strażą Leśną. Walka z kradzieżą gałęzi i drzew iglastych

Data publikacji 17.12.2024

Kamieńscy policjanci oraz Straż Leśna współpracują w zakresie bezpieczeństwa na terenach leśnych. Wspólne patrole mają zapobiec przestępstwom związanym z nielegalną wycinką drzew. Działania ukierunkowane są na przeciwdziałanie kradzieżom drewna, kłusownictwo i szkodnictwo leśne. W swojej służbie funkcjonariusze dysponują między innymi fotopułapkami oraz termowizorami.

Wspólne patrole kamieńskich policjantów i funkcjonariuszy Straży Leśnej odbywają się na terenach leśnych z wykorzystaniem samochodów terenowych. Zadaniem mundurowych jest współpraca na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz zwalczanie przestępstw występujących na terenach leśnych. Chodzi tu między innymi o kradzieże drewna, kłusownictwo i szkodnictwo leśne. Dodatkowo w okresie świątecznym znacznie zwiększa liczba nielegalnie wycinanych choinek.

W czasie wspólnych służb mundurowi zwracają szczególną uwagę między innymi na osoby, które naruszają zakaz wjazdu do lasu pojazdami mechanicznymi, czy też zatrzymują się na drogach publicznych i stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tereny patrolowanych lasów objęte są coraz częściej monitoringiem wizyjnym, z którego materiał filmowy stanowi dowód w prowadzonych postępowaniach.

Przypominamy, że zgodnie z art. 120 kodeksu wykroczeń § 1 kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie albo kradnie lub przywłaszcza sobie z lasu drzewo wyrąbane lub powalone, jeżeli wartość drzewa nie przekracza 800 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny
§ 2. Usiłowanie oraz podżeganie i pomocnictwo są karalne.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się nawiązkę w wysokości podwójnej wartości wyrąbanego, ukradzionego lub przywłaszczonego drzewa, a ponadto, jeżeli ukradzione lub przywłaszczone drzewo nie zostało odebrane, orzeka się obowiązek zapłaty jego równowartości.

Jeżeli natomiast wartość drzewka przekroczy 800 zł, sprawca czynu będzie podlegał odpowiedzialności karnej z art. 290 kodeksu karnego, który stanowi:

§ 1. kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie, podlega odpowiedzialności jak za kradzież i podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5

§ 2. W razie skazania za wyrąb drzewa albo za kradzież drzewa wyrąbanego lub powalonego, sąd orzeka na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w wysokości podwójnej wartości drzewa.

Ponadto informujemy, że zakup choinki pochodzącej z kradzieży lub przywłaszczenia, w zależności od wartości choinki, może stanowić podstawę do pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności za tzw. paserstwo z art. 122 kodeksu wykroczeń:

§ 1. kto nabywa mienie, wiedząc o tym, że pochodzi ono z kradzieży lub z przywłaszczenia, lub pomaga do jego zbycia albo w celu osiągnięcia korzyści majątkowej mienie to przyjmuje lub pomaga do jego ukrycia, jeżeli wartość mienia nie przekracza 800 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. kto nabywa mienie, o którym na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że zostało uzyskane za pomocą kradzieży lub przywłaszczenia, lub pomaga do jego zbycia albo w celu osiągnięcia korzyści majątkowej mienie to przyjmuje lub pomaga do jego ukrycia, jeżeli wartość mienia nie przekracza 800 złotych, podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 3. usiłowanie wykroczenia określonego w § 1 oraz podżeganie do niego i pomocnictwo są karalne.
 

lub art. 291 kodeksu karnego § 1. kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. w wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
 

Wskazać należy również, że zgodnie z art. 148 kodeksu wykroczeń:

§ 1. Kto:
1) dokonuje w nienależącym do niego lesie wyrębu gałęzi, korzeni lub krzewów, niszczy je lub uszkadza albo karczuje pniaki,
2) zabiera z nienależącego do niego lasu wyrąbane gałęzie, korzenie lub krzewy albo wykarczowane pniaki, podlega karze grzywny.
§ 2. Jeżeli czyn godzi w mienie osoby najbliższej, ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia można orzec nawiązkę do wysokości 500 złotych.

Wykroczenie to odnosi się  również do tzw. stroiszu, czyli gałązek np. jodły czy też świerku.

 

mł. asp. Katarzyna Jasion

 

Powrót na górę strony