Aktualności

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Data publikacji 11.02.2025

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 to międzynarodowy dzień, który co roku odbywa się 11 lutego. Jednolity ogólnoeuropejski numer alarmowy 112 został powołany do życia uchwałą Rady Europy z dnia 29 lipca 1991 roku. Od tego momentu rozpowszechniana jest idea jednolitego numeru alarmowego. Z roku na rok liczba zgłoszeń niezasadnych kierowanych na numer alarmowy 112 spada.

Numer alarmowy „112” jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych, który służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Wybranie numeru 112 nie wymaga odblokowania klawiatury telefonu komórkowego. Ponadto numer 112 można wybrać w telefonie bez karty SIM. Kierowanie połączeń na numer alarmowy „112” jest bezpłatne.

Zgłoszenia kierowane na numer „112” są przyjmowane przez operatorów centrów powiadamiania ratunkowego.

Dzwoniąc pod numer 112, możemy uzyskać bardzo różną pomoc. Mamy trzy podstawowe służby: są to policjanci, strażacy i ratownicy medyczni, którzy przyjeżdżają na miejsce zdarzenia.

Pod numer 112 dzwonimy w sytuacji nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, naszego albo kogoś, kto jest obok nas. Operator, który odbiera telefon, pyta, w czym może pomóc. Podajemy naszą dokładną lokalizację: miasto, ulicę, jeśli znamy to numer domu albo jeśli jesteśmy na jakimś placu, opisujemy, jak wygląda na przykład pomnik, przy którym stoimy, coś, co wyróżnia to miejsce. Jeśli jesteśmy przy drodze, szukamy słupka z kilometrażem, to jest szczególnie istotne, gdy jesteśmy na autostradzie albo drodze ekspresowej.

Policjantka zajmująca sie profilaktyką bardzo często odwiedza najmłodsze dzieci w szkołach i przedszkolach cały czas przypominajac informacje z tego zakresu. Bo przecież w myśl zasady "czym skorupka za młodu nasiaknie...". Znane przysłowie przypomina, że nabyte w młodości umiejętności wykorzystywane są w życiu dorosłym.

 

mł. asp. Katarzyna Jasion

Powrót na górę strony